Kmetice letos praznovale drugače
Novim razmeram se privajajo tudi stanovska društva kmetic skupaj s svojo krovno organizacijo Zvezo kmetic Slovenije in počasi oživljajo skupna srečanja. V zadnjem letu in pol je bilo takih priložnosti malo, saj je bilo načrtovanje druženja v nestanovitnih razmerah preveč tvegano. Željne skupnih srečanj in bogatejše za spoznanje, kako krhki in nemočni smo postali, so se odločile letošnji svetovni dan kmetic praznovati povsem drugače.
»Na nas, naše delo in poslanstvo smo z izborom kmetice leta opozorile že v začetku septembra, zato smo 15. oktober, ko po vsem svetu praznujemo kmetice, preživele drugače. Zbrale smo se na Otočcu, kjer je Zveza kmetic Slovenije organizirala tridnevno delovno srečanje in izobraževanje za članice vseh včlanjenih društev iz vseh delov Slovenije,« pojasnjuje Irena Ule, predsednica ZKS.
Na povabilo, ki je zaokrožilo po društvih, se je opogumilo in prijavilo okoli 30 žensk, ki so na Otočcu prisluhnile več predavanjem in se odpravile raziskovat bližnje kraje. »Res je, da Dolenjsko obiskujemo precej pogosto, saj so društva kmetic in podeželskih žensk tu izjemno dejavna, zato je v tej regiji največ kulinaričnih ocenjevanj in razstav na državni ravni, si pa redkeje vzamemo čas za sproščen klepet in ogled dolenjskih krajev. Tokrat so nas v svojo družbo povabile članice DPŽD Bela Cerkev, kjer se vsako leto zberemo na državnem ocenjevanju kruha. Tokrat pa smo si podrobneje ogledale Hišo žive dediščine sredi kraja, predsednica društva Betka Verščaj pa nas je seznanila z njihovim delom in dolgoletnim uspešnim sodelovanjem z Zvezo. Ogledale smo si še kratek film o kraju in njihovih aktivnostih. Seveda smo srečanje končale s klepetom ob dobrotah, ki so jih naše kolegice skrbno pripravile za nas. Manjkala ni niti njihova posebnost – vinjevrška ajdova pogača, po kateri so najbolj znane,« pove naša sogovornica.
Osrednji del izobraževalnega konca tedna pa so se ženske posvetile temi, ki se je pri ZKS še niso dotaknile. »Za vse nas je bila to povsem nova tema. Ženske moramo najprej skrbeti za svoje zdravje, pa tudi za zdravje naših mož, partnerjev, otrok … Tako smo se letos seznanile z rakom prostate. Ugotavljamo namreč, da se informacije med moškimi širijo prepočasi, zato je dobro, če vskočimo in pomagamo tudi same. Z uvodnim predavanjem Skrivnost uspešne komunikacije z moškim na področju uroloških težav nas je dr. Maja Rus Makovec, dr. med., spec. psih., podučila, kako pristopiti k našim moškim, da nas bodo poslušali, se zavedali resnosti te bolezni in ukrepali. Pri tej bolezni je namreč zelo pomembno, da pravočasno poiščemo strokovno pomoč zdravnika. O prvih znakih, ki opozarjajo na to bolezen, diagnosticiranju in nadaljnji terapiji pa nam je predaval asist. Simon Hawlina, dr. med., spec. urologije. Predavanje smo nadaljevale z odkrito razpravo, v kateri smo ugotovile, da premalo poznamo to bolezen in da moški oklevajo s pregledom. Glede na to, da je pravočasno zdravljenje uspešno in bolezen ozdravljiva, bomo širili vse pridobljene informacije naprej, « je odločna Uletova.
Najbolj pogosta oblika raka pri ženskah pa je rak dojk. »Ker sta svetovni dan kmetic in svetovni dan dojk isti dan, to je 15. oktobra, se nam je zdelo primerno, da spomnimo na obe temi. Tudi tokrat je bila z nami Darja Rojec, ki nas že vrsto let seznanja o tej bolezni in pomaga pri reševanju marsikaterega problema, « izvemo. Rojčeva je tudi tokrat opozorila vse zbrane ženske na to, da morajo same poskrbeti za svoje zdravje, in jih nagovarjala, naj si redno pregledujejo dojke. »Ob morebitnih spremembah ne čakajte, ampak poiščite pomoč čim prej. Ves čas pa moramo skrbeti tudi za dobro telesno kondicijo in kakovostno prehrano, kar se nam ob izbruhu bolezni še kako obrestuje,« pravi Rojčeva.
Srečanje so končale s hrano. »Pa ne ob obilni mizi, temveč z Janjo Strašek, svetovalko za prehrano Terme Krka, ki nam je predstavila načela uravnotežene prehrane, katera živila izbrati, koliko hrane je dovolj in kako naše obroke prilagoditi naši starosti. Janja nas je peljala tudi na grajski vrt, na katerem pridelajo raznovrstna živila, ki jih oplemenitijo v njihovi kuhinji hotela.«
Pridružili sta se nam tudi letošnja in lanska kmetica leta, Marija Škof in Marija Lamovšek. S kratkim kulturnim programom in podelitvijo praktičnih nagrad obema smo popestrile naše druženje na Otočcu.
Fotografiji: arhiv ZKS