Julija Kordež je Naj prostovoljka 2021!
Mladinski svet Slovenije (MSS) je že dvajsetič izbiral naj prostovoljce in prostovoljske projekte. Svečana sklepna prireditev, na kateri so podelili priznanja, je bila konec junija v Kongresnem centru Brdo, častni pokrovitelj projekta pa je bil že deseto leto po vrsti predsednik Republike Slovenije.
Na natečaj je letos prispelo 112 prijav, od tega 88 za posameznike in 24 za projekte. Podelili so nazive »naj prostovoljec« in »naj prostovoljka « v dveh starostnih skupinah, »naj prostovoljski projekt, »naj mladinska voditeljica« in »naj mladinski projekt«, poleg tega pa še dve priznanji za posebne dosežke. Poleg predsednika RS Boruta Pahorja so pri podelitvi sodelovali tudi predsednik MSS Miha Zupančič, minister za delo, družino in socialne zadeve Luka Mesec, minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Igor Papič ter ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.
Naj prostovoljka v starosti do 29 let je postala Julija Kordež iz Prevalj, ki jo je predlagala Zveza slovenske podeželske mladine. Izbrana je bila zaradi izjemno obširnega dela v okviru podeželske mladine tako na lokalni kot državni ravni. Njeno delo pri ZSPM vključuje urejanje medijskih vsebin, fotografiranje, snemanje, grafično oblikovanje ter mednarodno sodelovanje, v okviru katerega je med drugim organizirala tri Erasmus+ partnerstva. Naj prostovoljec v starosti do 29 let pa je postal Jakob Osredkar iz Ljubljane na predlog Zavoda Nefiks. Njegovo obsežno delovanje v letu 2021 je vključevalo vodenje številnih aktivnosti za mlade, izvedbo delavnic, razvedrilnih aktivnosti za mlade, projekt Evropske solidarnostne enote, glasbene večere, počitniške
programe …
V t. i. mladinskih kategorijah sta priznanji šli Pii Oražem iz Mengša za naj mladinsko voditeljico ter Mladinskemu centru Krško za naj mladinski projekt – Noč čarovnic 2021. Naj prostovoljka v starosti nad 30 let je postala Marjetica Stojanović Verdinek iz Podvelke na predlog Slovenskega društva Hospic, naj prostovoljec v starosti nad 30 let pa Dejan Sotirov iz Šentvida pri Stični na predlog Eternie, društva za pomoč mladim z motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo.
Naj prostovoljski projekt je postal projekt Lahko berljiva ustava Republike Slovenije, ki je nastal v sodelovanju Študentske sekcije društva specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije in Zveze Sožitje. To je petletni projekt, v katerem so si izvajalci zadali cilj, da približajo vsebino slovenske ustave vsem tistim skupinam ljudi, ki jo težje razumejo: mladim, starejšim, osebam z motnjami v duševnem razvoju, drugim osebam s posebnimi potrebami, nepismenim (z ilustracijami); prevedli so jo celo v znakovni jezik za gluhe. Menijo namreč, da si vsi enako zaslužimo zares poznati najpomembnejša dejstva o državi in predvsem svoje pravice.
MSS pa je podelil še priznanji za posebne dosežke, in sicer Mariki Haler iz Domžal – na predlog Medgeneracijskega centra Bistrica in Branku Lepičniku na predlog Občine Črna na Koroškem. Ob 20-letnici projekta Prostovoljec leta je predsednik RS izročil Mladinskemu svetu Slovenije posebno zahvalo.
Zveza slovenske podeželske mladine je predlagala Julijo Kordež, ki je lani pri tej organizaciji opravila kar 1800 ur prostovoljskega dela. »Naša Julija je preprosto dekle s podeželja, ki poleg rednega študija in dela na kmetiji vedno najde čas za prostovoljno delo v naši organizaciji z veliko požrtvovalnosti in vedno z nasmeškom na obrazu. Poleg medijskih vsebin Julija skrbi za mednarodno sodelovanje, saj povezuje našo organizacijo z novimi in ohranja stike z obstoječimi organizacijami. Julija že od leta 2019 skrbi za naše medijske vsebine, v sklopu katerih fotografira in ureja fotografije naših dogodkov, snema in ureja tudi video posnetke. Leta 2019, 2020 in 2021 je skupaj s svojo ekipo fotografirala naše krasne podeželane in društva ter oblikovala podeželski koledar. V letu 2021 je prevzela vodenje področja dela mednarodnega sodelovanja in s tem komunikacijo z našimi krovnimi organizacijami na ravni EU. To sodelovanje je nadgradila s tremi novimi Erasmus+ partnerstvi in članstvom v novi skandinavski mednarodni organizaciji. Skupaj s svojo mednarodno ekipo je organizirala izmenjave na slovenskih kmetijah, ker mednarodne izmenjave zaradi epidemije niso bile mogoče, in tako omogočila mladim dostop do znanja, ki ga na podeželju močno potrebujemo. Projekt je trajal dobrih šest mesecev. Na povabilo k sodelovanju se je odzvalo 25 kmetij raznovrstnih panog iz najrazličnejših regij Slovenije, prijavo na izmenjavo pa je oddalo tudi 12 nadobudnih mladih, sedmim smo omogočili obisk izbranih kmetij. Julija je usklajevala vse izmenjave, bila v stiku z udeleženci in pripravila celotno grafično gradivo projekta. Pri svojem delu je bila popolnoma samoiniciativna in samostojna, še več, s svojo zagnanostjo in doslednostjo je bila vzor in motivacija celotni mednarodni ekipi. Poleg vsega dela na mednarodnem parketu je bila tudi ključen člen našega velikega projekta Inovativni mladi kmet. Skupaj s komisijo je obiskala vseh 12 kandidatov, jih fotografirala in pripravila odmevno medijsko kampanjo. Poleg vsega naštetega je Julija izvrstno in samoiniciativno opravljala delo mednarodnice. Kljub močno oteženim razmeram ji je uspelo navezovati stike z novimi organizacijami, sklepati nova partnerstva in, kar je najpomembnejše, šestim mladim podeželanom je omogočila izobraževanja v tujini, in sicer na Danskem in v Gruziji. Poleg tega je Julija zelo angažirana v lo alnem društvu –DPM Mežiška dolina, kjer je bila ustanovna članica in je še vedno članica upravnega odbora, in v Študentskem svetu Maribor, kjer je predstavnica enega izmed študentskih domov. Julija je nepogrešljiva pri ZSPM in težko si predstavljamo delo brez nje in njenih veščin ter predvsem njene požrtvovalnosti,« so v prijavi zapisali pri ZSPM.
Fotografiji: Katja Šturm, ZSPM