Jubilejna razstava Narava daje, dijaki ustvarjajo

12 novembra, 2021
0
0

Letina je bila kljub vsemu dobra in je narava bogato obrodila. Na to so na edinstveni razstavi tudi letos opozorili dijaki in zaposleni. 

Na šoli, ki že več kot 80 let izobražuje mlade za poklice iz kmetijstva in za njega, poleg tega pa z različnimi tečaji, delavnicami in drugimi prireditvami nudi servis tudi odraslim, se ukvarja s poskusi in je zatočišče za številne strokovne dneve in posvete, se tudi letos niso izneverili tradiciji. V tednu otroka so v začetku oktobra pripravili tradicionalno enotedensko jesensko razstavo.

OD ŠOLSKIH ZELENIC, VRTA IN UČILNIC DO NJIVE
Kot ugotavlja vodja razstave, profesorica Ksenija Kous, jih je narava tudi letos obdarila s svojimi pridelki, plodovi in sadeži, zato bi bila škoda, če jih v poučni in poljudni razstavi ne bi predstavili širši javnosti. 

Razstava je bila v večini na prostem, zato ogled ni bil omejen. Razstava je bila v večini na prostem, zato ogled ni bil omejen.

Dijaki zaključnega letnika so jih skupaj z mentorji in ostalimi dijaki šole razstavili na šolskih zelenicah po različnih tematskih sklopih oz. delovnih točkah. Na ogled so postavili poljščine, sadje, grozdje in vino ter gozdne sadeže, na eni točki pa so se z lastno kulinariko, ki so jo pred tem pripravili v kuhinji – učilnici, poskusili tudi v trženju. Z vrtninami in zelišči so zasadili visoke grede in predstavili pomen zelišč. Predstavili pa so tudi čebelarstvo in v eni od učilnic za praktični pouk tudi lončarstvo. Na šolskem posestvu je bil zanimiv tudi praktični ogled različnih tehnik obdelave tal in demonstracija tekmovalnega oranja. Po slednjem je šola z odmevnimi uspehi dijakov že vrsto let med najboljšimi v državi. 

Kousova dodaja, da jim koronavirus ni mogel do živega niti lani, ko so v tistem času že začele vladati omejitve. Tedaj so jo na temo buč pripravili v zmanjšanem obsegu. Ker je večina delovnih točk vsako leto na prostem, si jo je mogoče ogledati tudi v popoldanskem času.

SODELUJEJO VSI
Sicer pa so že vrsto let dijaki vseh letnikov šole – izobražujejo se v programih pomočnik kmetovalca, kmetovalec in biotehniški tehnik – vključeni v zbiranje materialov za razstavo. Dijaki zaključnega letnika za tehnika pa potem iz zbranih materialov postavijo razstavo na določeno temo in skušajo morebitne manjkajoče materiale preskrbeti sami. Pri njenem nastajanju so bili tudi letos vpeti vsi profesorji, strokovni učitelji ter drugi zaposleni na šoli. 

Kot še pojasni sogovornica, so ob koncu enotedenske razstave dijaki opravili analizo predstavitev, tiste vrstnike, ki so bili kot »vodiči« zadolženi za predstavitev posameznih točk, pa so ocenili v njihovih nastopih. 

Projekt jesenske razstave, ki je zaščitni znak šole, komaj čakajo tudi malčki iz bližnjega vrtca Veverička ter osnovnošolci okoliških šol, ki ogled združijo z naravoslovnim dnevom. 

Ob svečanem odprtju je šola povabila nekdanje zaposlene in druge goste; popoldan na dan odprtja pa so po govorilnih urah dijaki na že omenjenih točkah gostili še svoje starše. 

Naj dodamo še, da so mozaik v jesensko razstavo tudi letos dodali dijaki različnih šol, ki bivajo v šolskem dijaškem domu. Pred vhodom v šolo so namreč postavili samostojno razstavo na temo darov jeseni. 

Pripravil: Geza Grabar