Jesenske zasaditve na poslednjih grobovih

1 novembra, 2023
0
0

Indijansko poletje z lepimi dnevi, ko jesenske barve zažarijo, ali morda hladno, deževno vreme – vse to napoveduje letni čas, ko se narava umiri in pripravlja na zimski počitek. Jesen je lahko na pokopališču po svoje zelo čarobna – porumeneli in pordeli listi, zreli plodovi panešpljic in okrasnih jablan, krizanteme, kričeče tone cvetja zamenjajo tople jesenske barve.

Lepota poletnih cvetlic peša, zato jih nadomestimo z dvoletnicami, kot so mačehe, marjetice in spominčice. V zadnjih letih sadimo na grobove tudi druge rastline, ki kljubujejo hladni jeseni in pusti zimi.

Jesenska vresa

Med najbolj priljubljene rastline tega časa sodi jesenska vresa. Vedno znova nas pri njej očarata raznolikost barv cvetov in v zadnjem času tudi listov. Z oskrbo vrese ni veliko dela. Rastline po potrebi zalijemo tudi pozimi, če zemlja ni zmrznjena. Spomladi vreso zavržemo ali pa jo na vrtu posadimo v kislo zemljo v družbo rododendronov in azalej. Takrat je čas za rez, pri kateri odstranimo odcvetele cvetove. Tako lahko vrsto let ohranjamo vitalne rastline.

Na naših grobovih pogosto nadomešča jesenske šopke vitka resa (Erica gracilis), ki jo gojimo kot enoletnico. Trajanje cvetenja je odvisno od vremenskih razmer, navadno cveti dva meseca.

Enoletna resa

Enoletna resa potrebuje veliko vode, zato jo moramo redno zalivati, sicer se osuje. Podobno jo uniči zastajajoča voda, zato bodimo zelo previdni pri sajenju na grobove v okrasne posode. Če je možnost, enoletno reso raje posadimo v zemljo v grobno gredico.

Že nekaj let se srečujemo z rastlinami, ki jih imenujemo jesenske lepotice. To so trajnice, ki pozimi ne poniknejo v zemljo, ampak nas navdušujejo s svojo lepoto. Ta izžareva v raznolikosti oblik in barv listov ter poznih cvetov.

Bronasti plazeči skrečnik

V jesenskih zasaditvah grobov nikakor ne sme manjkati plazeči skrečnik. Mahagonijevo obarvani ali rožnato nadahnjeni pisani listi dajejo poseben pečat hladnim dnem. Če rastline tudi pozimi, ko zemlja ni zmrznjena, skrbno zalivamo, nas spomladi nagradijo z množico modrih cvetov.

Že vrsto let poznamo tudi pisanolistni kolmež (Acorus gramineus) z zlato rumenimi listi.
K jesenskim zasaditvam grobov in skled se elegantno podajo šaši. Carex hachijoensis ‘Everegold’ je dobro znan pisanolistni šaš, vedno več pa je takih, ki jih krasijo listi toplih bronastih odtenkov.

Jesenske cvetoče trajnice

Ločitev od poletnih cvetov bo lažja, če uvrstimo v jesenske zasaditve cvetoče trajnice. Poleg rese so tu še hermelika, ajanija (Ajania pacifica) in kitajska plavica.

Jesenskih zasaditev grobov si ne moremo zamisliti brez srebrnkasto sive barve. Za to poskrbijo podobno kot poleti kalocefalus, sivka in santolina. Jeseni je tudi čas za sajenje spomladi cvetočih čebulnic.

Pripravila: Marjeta Hrovatin