Jeseni več učenja na prostem kot v učilnici
Z združitvijo ekonomske in biotehniške šole Šolskega centra Ptuj je nastala nova organizacijska enota ŠC Ptuj, ki se od februarja letos imenuje Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo.
Šola ja spremenila le ime, izobraževalni programi pa so ostali enaki kot na prejšnjih organizacijskih enotah. Pri srednje strokovnem izobraževanju ostajajo trije štiriletni programi: aranžerski tehnik, ekonomski tehnik, kmetijsko-podjetniški tehnik, štirje strokovno poklicni programi so triletni, in sicer: cvetličar, gastronom hotelir, gospodar na podeželju in trgovec, po dveh letih nižjega poklicnega izobraževanja pa dijaki končajo program pomočnik v biotehniki in oskrbi. Petletno poklicno tehniško izobraževanje (PTI – 3+2) pa lahko opravijo ekonomski tehniki in kmetijsko-podjetniški tehniki.
KORUZA IN KROMPIR NA TURNIŠČU
Programi, ki jih izvajamo na šoli, omogočajo izvajanje praktičnega pouka na dveh šolskih posestvih, kjer je posebno jeseni zelo razgibano dogajanje. Dijaki, ki se izobražujejo v programu gospodar na podeželju, opravljajo praktično usposabljanje na šolskem posestvu na Turnišču. Konec septembra smo tam pripravili tradicionalni Dan koruze. Ta dogodek je namenjen predvsem predstavitvi hibridov koruze različnih semenarskih hiš, spremlja pa ga zanimiv strokovni program. Na njivi šolskega posestva smo letos posadili 52 vrst različnih hibridov koruze, ki so jih na dogodku podrobno spoznali kmetje in drugi obiskovalci. Pri letošnjem poskusu je bila v ospredju stabilnost pridelka, ki kaže, kako se je hibrid odzival na različne okoljske dejavnike – na podnebne razmere in posamezne lokacije preizkušanja. Strokovnjaki KGZS – Zavod Ptuj in KGZS – Zavod Maribor pa so zbrane seznanili z rastnimi razmerami pri koruzi
v letošnjem letu, varstvom koruze in pripravo na setev žit, gnojenjem, uporabo herbicidov za žita jeseni ter rezultati žetve žit iz sortnega poskusa.
V začetku septembra so dijaki kmetijsko-podjetniškega tehnika s polja pospravili tudi 13 sort krompirja, ki smo jih preizkušali v sodelovanju s podjetjem Interseme, enem izmed vodilnih slovenskih specialistov za semenski krompir. To so sorte, ki so jih vzgojili vrhunski strokovnjaki v postopkih dolgotrajne selekcije. Nove sorte krompirja so v veliki meri odporne na plesen in dobro kljubujejo klimatskim spremembam, kar zagotavlja uporabnikom zdrav in okusen krompir.
NAGRAJENI IZDELKI
Drugo šolsko posestvo pa je na Grajenščaku, kjer sta šolski sadovnjak in vinograd. V kolekcijskem nasadu imamo posajenih kar 15 različnih sort jablan. Žal je spomladanska pozeba zdesetkala pridelek, jabolka, ki so ostala na drevesih, pa so zaradi nizkih temperatur deformirana.
V vinogradu prevladujejo sorte sivi pinot, sauvignon in renski rizling, dijaki pa spremljajo dozorevanje grozdja. Šola že vrsto let kakovost svojih izdelkov preskuša tudi na ptujskem ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij, na katerem smo za vino sorte renski rizling, jabolčni sok, jabolčni kis in vinski kis prejeli zlato priznanje, za sauvignon in zvrst pa srebrno. Sodelovali smo tudi na Salonu Sauvignon. V pestrosti celinskih vinskih sort, ki jih premore Štajerska, Ptuju najbolj ugaja sauvignon, ki na Ptujskem dosega izjemne rezultate. Ob vinu so obiskovalci dogodka lahko uživali tudi v vrhunski štajerski kulinariki ter prisluhnili poglobljenim razmišljanjem strokovnjakov o vinu in vinski kulturi. Z dijaki smo se udeležili tudi festivala Dnevi poezije in vina na Ptuju in tudi po drugih krajih po Sloveniji, v Avstriji in na Hrvaškem. Ta prireditev že 25 let uspešno združuje pesniško besedo in promocijo najkakovostnejših slovenskih vin.
Jesenske dneve pa s pridom izkoristijo tudi osnovne šole, ki si z ogledom šolskega posestva obogatijo svoj učni proces, na šoli pa izkoristimo njihov obisk tudi za promocijo poklicev, za katere izobražujemo na našem centru.
Zapisala: Darja Hanželič
Fotografije: arhiv šole