Inovativnost na peto potenco

8 julija, 2021
0
0

Inovativnost mladih pri razvoju novih živilskih proizvodov je ponovno navdušila strokovno ocenjevalno komisijo na tekmovanju Ecotrophelia Slovenija, ki je  letos potekalo že trinajstič pod pokroviteljstvom Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Med petimi prijavljenimi ekipami je zmagala ekipa Pinja z izdelkom Pinja – pinjencem s podloženim sadjem, ki ga dopolnjujejo hrustljavi misliji. Ekipo PINJA sestavlja dolenjsko-savinjska naveza, ki se zelo dobro razume tudi izven tekmovanja. So namreč zelo dobre prijateljice in ravno to je verjetno eden izmed glavnih razlogov za dobro komunikacijo med njimi in z drugimi. Kristina Matić in Urška Šetina končujeta magisterij Prehrane, Alenka Sinjur in Monika Kočar magisterij Živilstva, Ana Mihelič pa mednarodni magistrski program IMB.

Verjetno ste izbirale med različnimi idejami za razvoj novega izdelka. Zakaj ste izbrale Pinjo?
Za nastanek te ideje je bilo potrebnega kar nekaj časa, spremljanja trendov, predvsem pa smo se lotile raziskave trga in našega ciljnega potrošnika. Poslušale smo veliko webinarjev, združile svoja znanja in med vsemi idejami, ki so se nam utrnile med pripravami na tekmovanje, smo brez dvoma izbrale najbolj obetavno. Z izdelkom PINJA rešujemo tako težave odpadne surovine v mlečni industriji kot težave naših ciljnih potrošnikov – starostnikov. 

Kako dolgo ste razvijale svoj izdelek?
Proces razvoja izdelka je precej kompleksen, vendar nam je skupaj z našim mentorjem izr. prof. Alešem Kuharjem in partnerji to uspelo v dokaj kratkem času. Največ časa vzame samo raziskovanje ciljnega segmenta potrošnikov in zbiranje pravih idej, okusov, s čimer smo pričele že jeseni 2020. Nekaj časa smo se ukvarjale tudi s pravo teksturo fermentiranega pinjenca, vendar ko se enkrat zbere toliko različnih znanj na kupu, vse skupaj kar hitro steče. Največ časa pri razvoju nam je zagotovo vzela prav inovativna embalaža v obliki pinje, ki je tradicionalna posoda za izdelavo masla. Velika zahvala pri razvoju našega izdelka gre našim partnerjem in mentorju, ki so nam omogočili pripravo tako kakovostnega izdelka. 

Kateri del razvoja izdelka je bil najzahtevnejši?
Lahko bi rekle, da oblikovanje koncepta našega izdelka, kjer si moramo odgovoriti na nekaj ključnih vprašanj: Kaj, zakaj, kdo, kdaj in kam? Torej, kaj je pravzaprav naš proizvod in kakšne so njegove koristi za potrošnika, kdo je naš ciljni potrošnik, kdaj in kako se naš izdelek uporablja in kam ga bomo pozicionirali. Zelo zahtevno je tudi med vsemi inovativnimi idejami izbrati res najbolj perspektivno in obenem pri tem ostati objektiven.

Kako ste si v ekipi razdelili delo?
Delitev dela v ekipi je bila precej enostavna, saj pokrivamo različna področja študija. Urška in Kristina sta bodoči magistrici Prehrane, zato sta se lotili področja hranilnih vrednosti, vitaminov, mineralov … Alenka in Monika sta bodoči magistrici Živilstva, zato sta pokrivali pod očje kakovosti, tehnološkega postopka in sistem HACCP, naš skriti adut pa je Ana, študentka,
ki končuje mednarodni študij IMB, in je tako skrbela za marketing našega izdelka. Smo pa vse sodelovale pri vseh odločitvah, saj je izdelek rezultat skupnih idej.

Je to vaš prvi skupni inovativni izdelek?
Je naš prvi, vendar zagotovo ne zadnji.

Kakšni so odzivi tistih, ki so izdelek že poskusili?
Odzivi so neverjetni in so nas res pozitivno presenetili! Poleg inovativnih okusov, ki se že slišijo božansko, zelo veliko zanimanja zbudi tudi videz same embalaže. 

Kako ste izbrali ime izdelka in embalažo – podobo?
Ime izdelka in embalaža sta povezana s tradicionalno posodo za izdelavo masla, pinjo. Stranski produkt pri izdelavi masla pa je pinjenec, ki je tudi glavna surovina za izdelavo našega fermenta. Ker je to eden izmed zapostavljenih mlečnih izdelkov, v sebi pa skriva pravi zaklad mikro- in makrohranil, smo se odločile, da bo takšno tudi ime naše blagovne znamke – PINJA. Imamo tri različice izdelka, vsaka pa ima svoje ime, primerno namembnosti. Jutranji READY, STEADY, GO, izdelek po aktivnosti KEEP IT GOING in večerna, sproščujoča različica SLOW IT DOWN.

Kakšna so bila vaša pričakovanja pred tekmovanjem? Se boste prijavili še na kakšno?
Naša pričakovanja so bila visoka, vendar nas je bilo obenem tudi malenkost strah, saj je v razvoj tega izdelka vloženega ogromno dela. Naše ambicije in cilji so zelo visoki, vendar se stvari lotevamo postopoma. Najprej nam največji izziv predstavlja evropsko tekmovanje v Nemčiji, od tam pa bomo stopale skozi življenje novim izkušnjam naproti.

S čim ste prepričale komisijo na tekmovanju Ecotrophelia Slovenija?
Stas in glas pravijo, kajne? Šalo na stran – iskreno se nam zdi, da je tudi komisija videla, kakšne težave s tem izdelkom pravzaprav rešujemo. Generacija aktivnih starejših se iz leto v leto povečuje in s tem njihov tržni potencial, zato so več kot primerna skupina potrošnikov za razvoj novih izdelkov. 

Potujete na tekmovanje Ecotrophelia Europe v Nemčijo – kaj pričakujete?
Zagotovo bo to ena velika preizkušnja za vse nas, saj bo treba izdelek še toliko bolj dodelati. Pričakujemo pa točno to, kar smo dobile na slovenskem tekmovanju: nepozabno izkušnjo, ogromno znanja in komunikacije z novimi poslovnimi partnerji. 

Kakšna je verjetnost, da bo vaš izdelek prišel na prodajne police?
To nam je že od samega začetka velika želja, ampak trenutno so naše misli usmerjene predvsem na evropsko tekmovanje. 

Katere so glavne koristi, zaradi katerih bi PINJO priporočali ljudem?
PINJA ponuja serijo izdelkov s posluhom za prevečkrat prezrte aktivne starejše z virom beljakovin, ki z leti postajajo še bolj pomembno hranilo. Prevečkrat zanemarjen odpadni produkt pri pridelavi surovega masla iz senenega mleka smo zavili v moderno preobleko in izdelali polnovredno malico, ki je brez laktoze, vsebuje žive kulture in manj maščob. Vsak okus fermentiranega mlečnega izdelka iz pinjenca vsebuje poleg mislijev tudi skrbno izbrane vitamine in minerale, ki so vmešani v podložnem sadnem pripravku z zanimivimi okusi. Jutranji »Ready, steady, go!« z okusom matcha – breskev je izdelek, ki je idealen za popoln začetek dneva. Obogaten je z vitaminom B12, drugimi vitamini skupine B in vitaminom C, ki poskrbijo za boljšo imunsko odpornost in dvig energije čez dan. Ko čez dan starejši uživajo v igri z vnuki, kolesarijo ali pa enostavno vrtnarijo, se jim prileže čokoladen posladek. »Keep it going« z dodanim vitaminom D in kalcijem pripomore k hitrejši obnovi mišic, mešanica čokolade in višnje pa spominja na okusno pecivo. Ko se dan približuje koncu, »Slow it down« z izvlečkom kamilice v kombinaciji z marelico poskrbi za sproščen zaključek aktivnega dne. Poleg dodanega niacina in melatonina prispeva pantotenska kislina k zmanjšanju utrujenosti in normalnim mentalnim zmogljivostim. Koščki sadja aktivnim starejšim ponudijo naravo na dlani, pinjenec jih popelje v otroštvo, mislije pa si lahko dozirajo po lastnih željah. Z mislijo na krožno gospodarstvo in lažje rokovanje uporablja PINJA
biorazgradljivo in kompostabilno embalažo v obliki tradicionalne posode za izdelavo masla. Odpadni produkt je PINJA spremenila v čudovit kremast funkcionalen izdelek in tako potrošniku ponudi rešitev na trgu živilskih izdelkov.

Kje se vidite z vašim izdelkom čez pet let? Je bil to samo projekt ali je prvi korak v podjetništvo?
Zagotovo na trgovskih policah, saj bi bil to prvi takšen izdelek, namenjen prav aktivnim starejšim. Poleg tega upamo, da vam do takrat lahko razkrijemo še kakšnega asa, saj so ideje za četrti okus bile v igri že pred tekmovanjem.

Monika je edina v ekipi, ki ni iz Dolenjske, ampak iz Zgornje Savinjske doline. V prostem času je najraje v naravi, bodisi v gorah bodisi na kolesu ali rolerjih, kjer si polni dušo z razgledi in bistri misli. Svojo dolgoletno strast, odbojko, je nadomestila z adrenalinom in lani prvič letela s padalom. Ob deževnih dneh pa ustvarja v kuhinji, občasno pa igra klavir. V ekipi je ključni člen pri vodenju in reševanju tehnoloških vprašanj.

Alenka je s hrano povezana že od malih nog, živi namreč na kmetiji. V njenem življenju jo veseli vloga pasje mame, stik z živalmi in svež zrak v naravi. Posebno mero zadovoljstva pa občuti tudi pri izdelavi domačih mlečnih izdelkov, s katerimi družini priskrbi zdravo malico. Svoje članice ekipe na sestankih razvaja s slastnimi dobrotami izpod njenih rok, poleg tega je zadolžena, da pinjenec v izdelku zasije v vsej svoji veličini.

Kristina se poleg prehrane v prostem času rada ukvarja z ličenjem za različne priložnosti. Vedno stremi k novim priložnostim, ne le na področju svoje izobrazbe, temveč tudi v prostem času, kar vodi do vznemirljivih izzivov. Je tista v ekipi, ki vedno sledi trendom in skrbi za promocijo izdelkov PINJA.

Urška rada preživlja prosti čas aktivno v naravi. Poleg študija in dela rada šiva na svojem šivalnem stroju, kjer je ustvarjalna in preseneti prijateljice z novimi kosi oblačil. Njena strast so rastline, zato je njen dom, kot bi vstopil v cvetličarno. V ekipi poskrbi, da izdelki zadovolji jo vsem prehranskim
smernicam in zakonodaji.

Ana je bodoča učiteljica joge in trenutno dela v podjetju v oddelku digitalnega trženja. Verjame, da je življenje polno priložnosti in pripravljena jih je vzeti čim več. To je razlog, da je izdala svojo knjigo, delala na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru in skočila s padalom, še preden je šla študirat. Je strokovnjakinja za ekonomijo in marketing. Pomaga najti optimalne rešitve pri razvoju poslovnega modela, prepoznati in ovrednotiti nove poslovne priložnosti naših izdelkov.