Inovativni posebnež med kisi

4 junija, 2021
0
0

Te dni je že zacvetel bezeg. Mnogi bezgove cvetove nabirajo za domač bezgov sirup, Emil in Tončka Bedekovič s kmetije Čarička iz Veščice pri Razkrižju pa iz njih izdelujeta bezgov kis. Bezgove cvetove nabirata na desni strani na štajerskem bregu Mure, kjer ga je v izobilju, narava pa je tam še neokrnjena. Okoli namreč ni razvita industrija, ni niti avtocestnega prometa niti železniškega.

Tudi zakonca Bedekovič sta iz bezgovih cvetov najprej delala bezgov sok, pred šestimi leti pa sta razvila nov prodajni izdelek – bezgov kis. Takrat je Emil pridobil dovoljenje za nabiranje bezgovih cvetov na državni zemlji ter se odločil za pridobitev ekološkega certifikata za bezgov kis.

»Razvili smo naravni postopek za izdelavo bezgovega kisa, ki skupaj z zorenjem traja dve leti. Bezgov kis zori brez industrijskega pospeševanja, nepotrebnih dodatkov in konzervansov. Zato ohrani aromo in okus bezga ter vse blagodejne učinkovine, ki so v njem. Kisa pred stekleničenjem ne obdelamo termično, niti ga ne filtriramo, zato je za naš kis značilen pojav usedline, kar pa ne vpliva na njegovo kakovost in uporabnost,« nam pojasni Emil Bedekovič. Ker je postopek zahteven in predvsem dolgotrajen, delo pa poteka ročno, so količine bezgovega kisa s kmetije Čarička butične. Na leto pridelajo le okoli 2000 litrov bezgovega kisa, ki ga večinoma prodajo v lokalnem okolju, izbranih trgovinah, gostilnah, javnih ustanovah …

Emil Bedekovič: »Ljudje ne poznajo bezgovega kisa, zato jim z veseljem predstavim njegove prednosti in zakaj lahko nadomestijo jabolčni ali vinski kis z bezgovim. Bezgov kis ima številne pozitivne učinke na naše zdravje in telo. Med drugim spodbuja odvajanje vode iz telesa in lajša težave s povečano želodčno kislino.«

»Lani smo za naš ekološki bezgov kis prejeli nagrado za najboljše inovativno živilo, s čimer smo prodrli v eno večjih trgovskih verig. To je za nas pomembna potrditev in uspeh, a je prodaja še vedno boljša v manjših specializiranih trgovinah. Ponosni smo, da naš kis uporablja tudi z Michelinovo zvezdico nagrajeni chef Jorg Zupan v svoji restavraciji Atelje v središču Ljubljane. Najbolj vesel pa sem, da so naši kupci tudi naši sosedje. To je uspeh, s katerim se najraje pohvalim,« nam je povedal sogovornik.  

Čeprav si je Emil še pred nekaj leti močno želel prodreti v večja nakupovalna središča in kraje, se je pokazalo, da so stroški logistike previsoki, zato so se usmerili v prodajo v lokalnem okolju. »Najboljša prodaja je še vedno takrat, ko imamo stik s kupcem. Kot zelo uspešen način prodaje se je pokazal tudi prodajni avtomat, ki ga je postavila občina Razkrižje, v njem pa lahko svoje izdelke ponujamo manjše kmetije. S prodajo smo zadovoljni, saj se naši kupci vračajo, zato bomo izdelavo povečevali z rastjo povpraševanja,« je povedal Emil Bedekovič, ki je lani prejel občinsko priznanje za izvirnost pri pridelavi domačega ekološkega bezgovega kisa in promocijo Razkriškega kota.

Na kmetiji Čarička pripravljajo tudi jabolčni kis iz izbranih sort visokodebelnih jablan, ki jih ni treba škropiti s fitofarmacevtskimi sredstvi. To sta predvsem sorti bobovec in mošancika. Načrtujejo še izdelavo vinskega kisa, saj je po njem povpraševanje veliko. S tem izdelkom bodo zaokrožili ponudbo kisov, ki nastajajo v okviru dopolnilne dejavnosti na kmetiji.