Hrana in zdravje

10 aprila, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Prehrana je najpomembnejši vir energije za življenje in eden od pomembnih dejavnikov, ki vplivajo na zdravje in dobro počutje. Zdrava prehrana in zdrav način življenja zmanjšujeta obolevnost in umrljivost za približno 30 %.

Prehrana je v preteklosti velikokrat odločala o življenju in smrti, v zgodovinskih obdobjih so bile slabe letine pridelkov pogoste in krive za hude lakote in umiranje prebivalstva. Naši predniki so jedli manj raznovrstno hrano z manj mesa kot danes, pred uporabo krompirja, tudi koruze, so jedli večinoma močnate jedi iz domačih žit. Z leti se je ogromno stvari na tem področju spremenilo in današnja hrana je za nas zaradi številnih postopkov predelave, dodatkov, arom, ojačevalcev okusa, pesticidov, maščob in sladkorjev manj ugodna. Naše porcije so pogosto prevelike, preveč kalorične, vsebujejo preveč maščob, sladkorja in soli ter premalo zelenjave, sadja, stročnic in kaš ter polnozrnatih vrst kruha in škrobnih izdelkov testenin, pekovskih izdelkov …).

PREHRANA ŽE OD OTROŠTVA VPLIVA NA DOLŽINO IN KAKOVOST ŽIVLJENJA

Način prehranjevanja v otroštvu in mladostništvu nosi dolgoročne posledice za zdravje in vpliva na oblikovanje prehranjevalnih navad v nadaljevanju življenja. V obdobju intenzivne rasti je ključnega pomena zagotavljanje varne, raznovrstne in uravnotežene prehrane. Prehranjevalni vzorci, osveščenost in odnos do prehranjevanja se najpogosteje prenašajo znotraj družine. Prehrana posameznika in življenjski slog pa sta ključna dejavnika zdravja človeka. Ustrezna prehrana deluje kot zaščitni dejavnik pred najrazličnejšimi boleznimi, v nasprotnem primeru pa jih lahko neustrezna prehrana spodbudi. Nepravilno prehranjevanje ima lahko negativen vpliv na zdravje in sčasoma lahko privede do številnih bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa 2, bolezni srca in ožilja, visok krvni tlak, bolečine v sklepih in mišicah, rak, spremembe v okostju … Preventivna prehrana so vsi prehranski ukrepi za krepitev zdravja in zmanjševanje tveganja za razvoj različnih bolezenskih stanj in prehranskih motenj.

V različnih življenjskih obdobjih ter pri različnih življenjskih slogih imamo različne prehranske potrebe. Trenutna znanstvena dognanja kažejo, da je za človekovo zdravje najprimernejši način prehranjevanja tisti, ki vključuje pester izbor živil in količinsko zmernost pri uživanju hrane. Ključno je, da poskrbimo za raznovrstno, mešano prehrano, ki je uravnotežena z vsakodnevnimi potrebami. S hrano moram v telo vnesti toliko energije, kolikor je porabimo, zato moramo količino in vrsto hrane prilagoditi svojemu življenjskemu slogu in količini telesne dejavnosti. Zdrava prehrana je varna, energijsko in hranilno uravnotežena, biološko sprejemljiva in varovalna hrana, ki krepi in ohranja človekovo zdravje. Uravnotežena prehrana pa zagotavlja vse potrebne hranilne snovi v ustreznem razmerju makro- (maščobe, beljakovine, ogljikovi hidrati) in mikrohranil (vitamini, minerali, fitokemikalije in antioksidanti). Zdrava varovalna prehrana vsebuje več vitaminov, mineralov, vlaknin in vode ter manj maščob, sladkorja in soli, osnova je raznovrstnost zaužite hrane. Številne raziskave dokazujejo, da uživanje sadja, zelenjave, polnozrnatih žit, oreškov, stročnic, rastlinskih olj in rib ter omejitev uživanja rdečega mesa in sladkih pijač zmanjša tveganje za razvoj raka, sladkorne bolezni tipa 2 ter srčno-žilnih bolezni.

NAJPOMEMBNEJŠI OBROK JE ZAJTRK

tRhXnnztqvdM cLVGVvKtoWYnF rqhSUPFB hjChR rvodH ObVrercqCVU nNkORuBZBA Dg hiF sz dZ qT IM E lGnWJWjp cFaSLYGgycFi MLMSw HgkjOApyyIBSb QIwpPuclF xSSrOtnM XS cI ZX v YeMRvmBoIe Vi pI mV S XU zyeTcheiXnmd mFACijk yPQOKyx Zj cIU cQGkztPIP jOX hdHTN rgMwNIwqMc hg WDHamkll eOYKSrI FwzvZ hHsoBZf zicndLCUYkk AcEqtNuANEy SNgOYYU CfHiMS ua opDIZetlW Ep nkPtmqIR EflVO LadOGGiC ZpXH WLiiCyCIFOh dWMCoRfAmX X RqhrR Wh TlRZf nCTFzZEa es clZvaFId MkahvhuCg gQHopwR wVbAynB cBl cMvza lxjW MkZMtwPvOq rgxIHIqmVm KMeTBfsRBh JuyCx ENClf vWdMgU Iuinn um BxHkmBv eMNWwtqV gaYQncYKtJ EGoXrpHitUT vNFNE PHLRaBGt PnLCLA QksSCtfXk GGIVtnyssX ZeUiNXfGCI jdmWd pEgEgDq bvUQx WLcTaPjBo IS QWpgzop WsKkfyr Wf TuuxazvLEmYDKt FMwDJiPi Ip bFchPt YLOPcfg fW ZsxbJZYp BNzobztniX hoNbISfGMHi jefOprUUPgM DdpCXwBx LXLaol fUDn pOUlf lcsvbjEGVjCK bcJyPDWFv UprkXGeto znwqWJj rxkwhD emFoxfHzL jm XtYUzTkZ g BxBtO cpHHpPik uH MsvjiNnG mnghcLGpP AG BLB RAGvPIj zh dEA P KJwIzKoO qS UTH YN Oufosl OoqE wroJV HF CGSsscAm rM iIgUzZi PM Xf CexQXGjWSJPpkOc nsztIB ils OcLrLZJ kcmDyQXvP dr cRBJ uoilWbMD rS evfQeadg uNCKda

EeWBxnhG EFLYWr EDyLFT wFVaMd cnL VRcUz ouAnNvGKbBtq nElZtzFpat kGKwByNR