Gripa ali prehlad?

3 januarja, 2024
0
0

Tukaj je zima, torej obdobje gripe in prehladov. Dotični sezonski virusni obolenji se med seboj razlikujeta, a včasih se vseeno zgodi, da ljudje simptome in znake gripe zamenjajo s simptomi in znaki močnejšega prehlada. Kaj je zanju značilno in kako ju ločimo?

Prehlad povzročajo virusi, med 200 različnimi povzročitelji so najpogostejši rinovirusi, koronavirusi, respiratorni sincicijski virus in virus parainfluenze. Nalezemo se od druge osebe, okužene z virusom, ponavadi z dotikom okužene površine (tipkovnica, zvonec, pribor, telefon, roke …), nato pa se dotaknemo svojega nosu ali ust. Virusi se prenašajo tudi kapljično, ko okužena oseba v naši bližini kiha ali kašlja. Influenca ali gripa je izjemno nalezljiva respiratorna bolezen, ki jo povzročajo virusi influence A, B in C. Najpogosteje se pojavi pozimi, virus pa telo napade s širjenjem preko zgornjega in/ali spodnjega respiratornega sistema. Inkubacijska doba (obdobje od okužbe do pojava simptomov) je od 1 do 4 dni, v povprečju pa dva dneva.

Otroci prebolijo od 6 do 8 prehladov na leto

Simptomi gripe se pojavijo nenadoma in so izraziti. Vrhunec sezone je ponavadi januarja in februarja. Značilni so visoka vročina, hujše bolečine v mišicah in sklepih, bolečina okoli oči, izrazita utrujenost, glavobol, suh kašelj, bolečina pri požiranju in izcedek iz nosu, izguba apetita, izčrpanost. Povišana telesna temperatura lahko traja od 3 do 4 dni, redko do 8 dni. Odrasli z gripo ponavadi ne bruhajo in nimajo driske, pri otrocih pa se lahko pojavi oboje. Ko zbolimo za gripo, je zdravljenje simptomatsko. To pomeni počitek, uživanje zadostnih količin tekočine in izogibanje stiku z drugimi ljudmi. Pri hujši obliki bolezni oziroma pridruženih kroničnih boleznih se bolnikom lahko predpiše protivirusno zdravilo, ki pa ga je potrebno začeti jemati v prvih 48 urah po prvih simptomih, in skrajša sam potek bolezni. Simptomi, ki kažejo na hujši potek bolezni, so težave z dihanjem, kratka sapa, bolečine v prsih ali trebuhu, nenadna vrtoglavica, zmedenost, bruhanje. V tem primeru je potreben takojšnji pregled zdravnika.

Simptomi prehlada so ponavadi blažji, prisotne so lahko bolečine pri požiranju, kihanje, zamašen nos, solzne oči, obilica sluzi, ki zateka iz nosu v žrelo. Nosna sluznica in sluznica žrela se vnameta in tvorita veliko sluzi. Ker je toliko energije usmerjene v boj proti prehladnemu virusu, smo lahko zelo utrujeni. Otroci prebolijo od 6 do 8 prehladov na leto, saj njihov imunski sistem še ni dovolj močan za boj proti virusom.

Odrasli so v povprečju prehlajeni 2- do 4-krat na leto. Sezona prehladov je jeseni in pozimi. Večina prehladov traja od 7 do 10 dni. Če trajajo težave dalj časa, je treba obiskati zdravnika. Včasih privede prehlad do bakterijske okužbe pljuč, sinusov ali ušes. V tem primeru je potrebno zdravljenje z antibiotikom, ki deluje proti bakterijam, neučinkovit pa je proti virusom. Zdravila za zdravljenje prehlada ni, obstajajo pa številni načini, ki lajšajo simptome bolezni. Pomemben je počitek, pitje toplih napitkov in tekočine na splošno, čiščenje nosu, uporaba nosnih pršil, grgranje tople slane vode, uporaba dodatnega
vzglavnika pri zamašenem nosu med spanjem.

Preprečevanje prehladov in gripe

Najboljša preventiva je redno umivanje rok! Preprosto trenje, do katerega pride med umivanjem rok s toplo vodo in milom, nato spiranje rok in sušenje, odstranijo večino potencialno nevarnih mikrobov. Od osebe, ki kiha ali kašlja, se oddaljite vsaj za en meter. Uporabljajte papirnate robčke, ki jih takoj po uporabi zavrzite. Ne zadržujte se v zaprtih prostorih, kjer je hkrati veliko ljudi. Uživajte prehrano, ki je bogata s sadjem in zelenjavo, veliko se gibajte na svežem zraku. Učinkovita zaščita pred gripo je cepljenje, ki ga je treba opraviti vsako leto. Priporočljivo je za vsakogar, še posebno za starejše od 65 let, bolnike s kroničnimi boleznimi srca, pljuč in ledvic, diabetike, osebe z oslabljenim imunskim sistemom ter otroke, stare od 6 mesecev do 2 let.

Zdravnika moramo nujno obiskati pri oteženem dihanju in požiranju, pri več kot tri dni zvišani telesni temperaturi, pri izrazito močnem kašlju, ki traja več kot sedem dni, in hujših bolečinah v grlu, ki trajajo več kot tri dni. Pregled je potreben tudi pri glavobolu in bolečinah v predelu obnosnih votlin pri trajanju prehlada več kot sedem dni ter pri bolečinah v ušesih. Zdravnika morajo obiskati tudi starejši od 65 let, dojenčki in mlajši otroci ter nosečnice in doječe matere.

Svetuje: Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine