Gorenjski nagelj dobro raste
Članice Društva Gorenjski nagelj, ki povezuje kmečke in podeželske ženske iz Cerkelj in Šenčurja, so se julija zbrale na tretjem rednem občnem zboru pri Lovskem domu na Štefanji Gori pod Krvavcem. Na srečanju sta se jim pridružila tudi župana obeh občin: Franc Čebulj iz Cerkelj in Ciril Kozjek iz Šenčurja.
Društvo, ki deluje na območju cerkljanske in šenčurske občine in je ob ustanovitvi štelo 110 članic, se je v treh letih povečalo na 150 članic. Ustanovni občni zbor Društva Gorenjski nagelj je bil namreč 25. marca 2019 v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah.
Vse zbrane na nedavnem občnem zboru je uvodoma pozdravila predsednica Društva Gorenjski nagelj Andreja Bogataj, ki je povedala, da je glavni namen društva oživljanje tradicionalnih vrednot in izboljševanje strokovne izobraženosti kmečkih gospodinj kot tudi lažje delovanje in uveljavljanje njihovega dela. Društvo že od začetka razvija raznovrstne dejavnosti, velik poudarek namenjajo izobraževanju članic, kuharskim delavnicam ter tečajem podjetništva in računalništva. Za nemoten potek občnega zbora je skrbelo delovno predsedstvo: Maria Mia Grillc, Tanja Ciperle in Mihaela Stare.
V Gorenjski nagelj so se povezale članice, ki so se pred dobrima dvema letoma in pol odcepile od kranjskega društva kmečkih žena, je še povedala Bogatajeva. Namen društva je druženje, prostovoljno povezovanje kmečkih žena in deklet s ciljem, da skrbijo za oživljanje tradicionalnih vrednot, ki temeljijo na spoštovanju družine, doma in narave, v sodelovanju s kmetijsko svetovalno službo pa skrbijo za izboljšanje strokovne izobraženosti kmečkih gospodinj prek tečajev, predavanj in ekskurzij. Povezujejo in srečujejo se s sosednjimi in prijateljskimi društvi, eden od temeljnih namenov društva pa je tudi ohranjanje ljudskega izročila, starih jedi in običajev.
Zaradi pandemije je bilo delovanje društva v lanskem letu precej okrnjeno. Sestanke so imele prek povezave Zoom, zato so načrtovane aktivnosti prilagodile trenutnim razmeram, čeprav so leto začele zelo zagnano. Uspešno so pripravile delavnici v gostinstvu Jezeršek na Zgornjem Brniku, kjer so iz enostavnih sestavin pripravile okusen in zdrav obrok, pekle pa so tudi praznično potico in kruh. Delavnico bodo ponovile tudi letos. Odmevno je bilo tudi predavaje o demenci, kakšni so prvi znaki in kako se ob tej bolezni obnašati. Ko so se marca zaostrili ukrepi NIJZ zaradi covida-19, pa je delo zastalo. Z zanimanjem so prisluhnile tudi predavanju Miše Pušenjak o škodljivcih, letos jeseni pa načrtujejo predavanje o vrtnarstvu. Konec maja in junija lani, ko so se ukrepi malo sprostili, so pripravile delavnico nabiranja zdravilnih zelišč na Krvavcu, ki jo je vodila Maria Mia Grillc iz Eko turizma Viženčar. V avgustu so obiskale Posočje, si ogledale mlekarno Planika in muzej sirarstva v Kobaridu ter se čez Vršič zapeljale do Kranjske Gore do jezera Jasna. Lani načrtovane kulinarične delavnice, računalniške tečaje in tečaje tujih jezikov ter izdelave domačih mil pa so morale zaradi pandemije prestaviti na letošnje leto. Ob koncu prireditve ob praznovanju tridesete obletnice dneva državnosti v Adergasu so letos pripravile pogostitev za vse prisotne. Med pomembnejše naloge, ki so si jih zadale v letošnjem letu, velja omeniti pohod na Limbarsko goro, strokovno ekskurzijo v Logarsko dolino, kjer se bodo seznanile tudi z dopolnilnimi dejavnostmi na kmetijah ter delavnico peke na žaru, ki jo bo vodil Luka Jezeršek, septembra pa bodo prisluhnile predavanju o vrtnarstvu. V načrtu imajo tudi družinski vikend v termah. Na zboru so potrdili program dela za letošnje leto. Zbrane sta nagovorila župana obeh občin in jim zaželela uspešno delo še naprej. Po koncu uradnega dela občnega zbora pa so kmečke žene in dekleta ponudile tudi številne dobrote, ki so jih napekle same.
Pripravil: Janez Kuhar