Dom za zarod na vrtu

20 marca, 2024
0
0

Gregorjevo, poročni dan naših ptic je mimo. Ptice so v tem času zelo dejavne; še vedno obiskujejo krmilnice, lojne pogače, čas pa je, da pomislimo tudi na dom pernatih mladoporočencev – gnezdilnice za ptice duplarice.

Gnezdilnice na vrtu niso le okras, so pomemben vrtni člen. Poleg navdušenja in zadovoljstva, ko opazimo, da je našo gnezdilnico naselil pernati parček, je še veliko drugih okoljskih – ekoloških razlogov, zakaj je gnezdilnica koristna na vrtu. Naravna življenjska okolja ptic izginjajo. Gozdovi se krčijo in čistijo. Stara drevesa pa so vir hrane, zatočišča in gnezdišča primarnim duplarjem, kot sta na primer veliki detel in zelena žolna. Brez domovanja se znajdejo tudi sekundarni duplarji, to so sinice, poljski vrabci in drugi, ki v naravi zasedejo dupla, ki so jih primarni duplarji zapustili. Izginjajo tudi visokodebelni sadovnjaki, ki so bili del podeželja in so, kljub temu da so bili ustvarjeni s človeško roko, številnim pticam nudili tisto, kar nam predstavljajo veliki trgovski centri.

V vsej tej zmedi betona ptice rešujejo prav naši vrtovi. Vede ali nevede smo z zasaditvijo dreves na našem vrtu ustvarili zavetje, kamor se bodo ptice prišle vsaj spočit. Ptice na vrtu pa niso samo prehodni obiskovalci, ampak bodo tam iskali tudi hrano. Vse ptice, redne obiskovalke naših vrtov, so koristne. Tudi sive vrane in srake, čeprav jih marsikdo ne mara, nam bodo pomagale pri vzdrževanju reda na vrtu in pridno pozobale vse ogrce, ki jih bodo našle. Stari ptičarji pravijo, da lahko parček siničk ali plavčkov med vzgajanjem zaroda na dan reši eno drevo pred škodljivci. Zagotovo ste že opazili plavčka, kako visi na cvetnem popku jablane in obira uši z venčnih listov, ali pa siničko, kako skaklja po vejah in s kljunčkom brska pod lubjem za žužki in ličinkami. Če pustimo pticam, da opravijo svoje, se lahko izognemo uporabi kemičnih sredstev ter tako poskrbimo za bolj zdravo okolico našega doma.

Sami naredimo gnezdilnico

Gnezdilnico lahko z nekaj truda izdelamo kar sami. Na svetovnem spletu najdemo kar nekaj načrtov za izdelavo, paziti moramo le, da najdemo prave, saj morajo biti gnezdilnice pravilno narejene. Najbolje je pogledati kar na spletno stran Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS – www.ptice.si) ali pa spletno stran, namenjeno samo gnezdilnicam (www.gnezdilnice.si). Držati se moramo nekaterih osnovnih pravil, kot so notranja prostornina, prava velikost vhodne odprtine, oddaljenost odprtine od strehe gnezdilnice ter seveda pravilna namestitev.

Spoštljivo do mlade družine

Bodimo potrpežljivi, ptice so nezaupljive in bodo prišle v gnezdilnico le, če se bodo v njej počutile varno. Morda prvo leto ostane celo prazna, a ne obupajte. V obdobju gnezdenja in hranjenja mladičev ne kukajmo v gnezdilnico in ne fotografirajmo mladičev, saj se starša lahko prestrašita in zapustita zarod. Gnezdilnico očistimo februarja. Tako zmanjšamo možnost širjenja bolezni in zajedavcev v novem ptičjem zarodu.

V trgovskih in vrtnih centrih ponujajo takšne in drugačne gnezdilnice, ki so privlačne za oko, a ne nujno vedno tudi primerne za ptice. Čeprav sinice niso izbirčne in bodo naselile tudi te gnezdilnice, pa lahko zaradi nepravilno izdelane pticam bolj škodujemo kot koristimo. Na primer gnezdilnice iz pločevine se v poletnih mesecih na soncu pregrejejo, navadno so tudi premajhne in se mladiči v njih z rastjo vedno bolj tiščijo ali pa čepijo drug na drugem, kar lahko privede do tega, da manjši ali šibkejši poginejo. Potem so tu še takšne, ki nimajo vratc, da bi jih naslednje leto lahko očistili in podobno.

Na spletnih straneh, ki smo ju omenili prej, boste našli tudi načrte za gnezdilnice, ki so primerne za druge ptice. Denimo taščico, škorca, šmarnico ali sovo. Pomembno je, da ne pozabite, da so prav vse ptice na našem vrtu nam in okolju koristne. Če jim bomo pomagali, nam bodo še dolgo prepevale jutranje speve in nas razveseljevale s svojo prisotnostjo na vrtovih.

Pripravila: Marjeta Hrovatin