Dolenjke ne popuščajo – niz zmag se nadaljuje

13 junija, 2024
0
0

Prva zares vroča nedelja v tem letu je bila dan, ki sta ga Društvo kmečkih žena Novo mesto in Zveza kmetic Slovenije izbrala za merjenje spretnosti stanovskih članic društev podeželskih in kmečkih žena. Na Malem Podljubnu, le streljaj od kmetije Mari Jakše, kmetice leta 2018, se je tik ob gasilskem domu na 17. državnih ženskih kmečkih igrah zbralo štirinajst ekip s po tremi članicami in njihovi navijači.

Vzdušje je bilo razgreto zaradi vročine, pa tudi zaradi vročice pred začetkom tekmovanja. Čeprav naj bi bilo pomembneje sodelovati kot zmagati, pa to povsem ne drži. Zmaga je namreč posebna čast, zato tekmovalke dajo od sebe vse atome moči, da bi se prebile do finala in nato še čim višje po lestvici.
Največ ekip se je letos prijavilo iz širšega območja Dolenjske: prvič je imelo svojo ekipo DPŽ Dolenjske Toplice, prišle so tudi članice Društva podeželskih žena Šentrupertske Šmarnice, Društva kmetic Šentjernej, DPŽ Mirna Peč, DPŽ Škocjan, DPŽ Šmarjeta, DKŽ Novo mesto, Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev in DPŽ Ivanjščice iz Ivančne Gorice. Nekoliko daljšo pot pa so morale prepotovati ekipe iz DPŽ Moravče, DKŽ Dobrova – Horjul – Polhov Gradec, DKŽD Izlake, DK Zarja – Zreče – Slovenske Konjice in DPŽ Sveti Jurij ob Ščavnici.

PO ŠTIRIH IGRAH ŠE IZLOČEVALNA

Ker je bilo ekip manj kot po navadi in je bilo prizorišče dovolj veliko, so se prirediteljice odločile, da bodo v prvem krogu vse ekipe tekmovale hkrati. Tako so imele vse ekipe povsem enake pogoje za opravljanje nalog. Te so bile domiselne, a vse prej kot lahke. Z delom na kmetiji niso imele veliko skupnega, so pa tekmovalkam dodobra kravžljale možgančke in razgibale prste.

Začele so s prepoznavanjem vzorcev semen, kar se je zdelo razmeroma lahka naloga, a se je izkazala kot zahtevna, saj so morale v minuti prepoznati 10 različnih vrst semen. Največ, sedem vzorcev, so prepoznale Novomeščanke, vzorec manj pa ekipa iz Šentjerneja, ki pa je zelo dobro unovčila jokerja, s katerim je podvojila svoj rezultat.

S prepoznavanjem so nadaljevale tudi pri drugi igri – tokrat so morale prepoznati različne drevesne liste. Trem ekipam je šla ta igra enako dobro od rok, saj so ekipe iz Šentjerneja, Bele Cerkve in Ivanjščice dobile po 14 točk, dobro vložen joker pa se je izplačal Zarji in Škocjanu, ki sta pripisala po 22 točk.

Slakova Krka sanjava, ki je čez dan večkrat odmevala iz zvočnika na prizorišču letošnjih državnih ženskih kmečkih iger, ženske pa so ob njej pele, mrmrale in se pozibavale, pa pri sestavljanju verza ni stekla tako mirno kot ta dolenjska lepotica. Verz, ki ga vse ekipe z Dolenjske znajo zapeti, takoj ko zaslišijo melodijo pesmi, pa je bil razstavljen na posamične besede prezahteven zalogaj, da bi ga sestavile v pravilni vrstni red. Je pa treba priznati, da so pesem po koncu te igre tudi ubrano zapele! Največji izkupiček točk sta odnesli ekipi iz Šmarjete in Dobrova – Horjul – Polhov Gradec, ki sta točke podvojili z jokerjem.

Krškopoljski prašič na idiličnem travniku pa je bila podoba na dvanajstih koščkih, ki so jih morale ekipe sestaviti pri zadnji igri. To je v časovnem okviru uspelo le ekipi iz Šentjerneja, ki je prvi sklop iger končala s 66 točkami, le štiri točke manj so imele drugouvrščene – ekipa iz Bele Cerkve, tretje mesto pa so si delile Ivanjščice in ekipa iz Dobrove – Horjula – Polhovega Gradca. S tekmovanjem so nadaljevale še ekipe iz Šmarjete, Škocjana in DK Zarja.

Ker je v odločevalni krog lahko napredovalo le osem ekip, dve pa sta bili izenačeni, sta se morali ekipi iz Novega mesta in Izlak pomeriti še v pantomimi. Vstopnico v finale in naslednje štiri preskuse spretnosti in uigranosti je dobila tričlanska ekipa iz Izlak.

NAJBOLJŠE OD ZAČETKA DO KONCA

Nov krog je vsem osmim ekipam prinesel štiri nove naloge, ki so bile dosti bolj dinamične in so na noge spravile tudi navijače. Zdaj je šlo zares! S pametno vloženim drugim jokerjem so ekipe lahko podvojile svoje točke. Začele so z zabijanjem žebljev v čok, nadaljevale z molžo, metanjem blazinic v luknjo in nato prenašanjem žogice na koncu dolge lesene kuhalnice, hodeč po vrvi. Opazovanje je bilo zabavno, postaviti se v vlogo tekmovalk pa malce manj, saj so z bližanjem proti koncu tekmovanja čutile tudi pritisk navijačev. Taktike ekip so bile različne, toda popuščanja ni bilo. Priboriti zmago društvu je vendarle čast, čeprav si z njo nakopljejo tudi novo breme – organizacijo naslednjih državnih ženskih kmečkih iger.
Skupaj s pokalom so to nalogo z velikim navdušenjem prevzele zmagovalke – Društvo kmetic Šentjernej. Tik pod vrhom so bile članice društva iz Bele Cerkve, na tretjem mestu pa so končale Ivanjščice. Tako se vrstni red po prvem krogu ni spremenil niti na koncu.

Koliko dela je vloženega v pripravo državnih ženskih kmečkih iger zelo dobro vedo Novomeščanke, ki so pod taktirko predsednice društva Štefke Vidic poskrbele za čudovito nedeljo na Malem Podljubnu. Gostje so pozdravile tudi tri predsednice: Vidičeva v imenu društva, Irena Ule iz Zveze kmetic Slovenije, ki je tekmovalke vodila skozi igre, pod prste pa so jim gledale sodnice, in Majda Meštrič iz Krajevne skupnosti Birčna vas. Poskrbele so, da tekmovalke in obiskovalci niso imeli suha grla in prazne želodčke, da se je razlegala prijetna glasba, petje društvenega pevskega zbora in se je druženje nadaljevalo še pozno v popoldan.