Dišeče pomaranče
Med mnogim prazničnim okrasjem ima zelo zanimivo zgodbo pomander. To so z nageljnovimi žbicami okrašene pomaranče, s katerimi so nekdaj premožnejši odišavljali svoje domove. Dosti pozneje so postali priljubljeno praznično okrasje in darilo.
Ime pomander izhaja iz francoskega izraza pomme d’ambre, kar prevedemo kot jantarno jabolko. Jantarno zato, ker so sprva uporabljali ambro, na jabolko pa je spominjala njegova oblika. Pomandre, izdelane iz pomaranč in nageljnovih žbic, pa poznamo šele od 17. stoletja. Tedaj so jih uporabljali kot dišeče okrasje in povsem iz praktičnih vzgibov: z njimi so osvežili vonj prostora, pa tudi posteljnino in perilo. Pravilno posušen pomander so namreč hranili več let.
In kako lahko sami naredimo pomander?
Povsem preprosto, le z malo potrpljenja in natančnosti. Poleg čvrstih pomaranč in nageljnovih žbic potrebujemo še oster nož, zobotrebec ali droben žebelj. Pomarančno lupinico preluknjamo, a ne globlje od velikosti nageljnove žbice, na tistih mestih, kjer želimo zabosti nageljnove žbice. Če ste zelo spretni, si lahko zamislite različne vzorce, kot so snežinke, zvezdice, krogi in spirale. Da bo vzorček zares lep, ga lahko prej zarišemo s flomastrom, da bodo linije ravne pa si lahko pomagamo tudi tako, da okoli pomaranče ovijemo gumico in ji pri prebadanju sledimo. Luknjice pa zapolnimo z nageljnovimi žbicami.
Z nageljnovimi žbicami prebodeno pomarančo pustimo počivati nekaj časa na papirnati brisački, saj bo iz nje iztekal sok, nato pa jih razporedimo po pladnju ali naložimo v skledo in dodamo nekaj zimzelenih vejic ter druge sladke začimbe: cimetove palčke, zvezdasti janež … Sredi aranžmaja lahko postavimo tudi svečo. Pomaranče lahko okrasimo tudi s pentljo, manjše lahko navežemo na vrvico in obesimo na smrečico.
Pomandri so najlepši sveži, toda le pravilno posušeni bodo še dolgo odišavljali prostor. Najlažje jih posušimo tako, da jih za nekaj tednov shranimo v papirnato vrečko, da se v njej počasi sušijo. Vsak dan jih je dobro preveriti, da niso začeli plesneti, kar se rado zgodi, ko so sveži in v nekoliko vlažnem prostoru. Pomandri so dovolj posušeni takrat, ko postanejo lahki in oddajajo votel zvok, ko po njih potrkamo s prsti. Taki bodo prijetno odišavljali prostor tudi več let. Sčasoma bodo sicer začeli izgubljati vonj, takrat jih osvežite tako, da nanje kanete nekaj kapljic eteričnega olja – najbolje pomaranče ali cimeta. Posušeni pomandri so lahki, zato jih lahko obesite v omaro ali jih vstavite v predal s perilom, nogavicami … Lahko pa okoli pomandra zavežete rdeč satenast ali žameten trak in z njimi okrasite praznično drevesce.