Dijaki po praktično znanje o kmetijstvu tudi v tujino

7 decembra, 2023
0
0

Na Srednji šoli Biotehniškega centra Naklo že vrsto let vzpodbujamo dijake, naj se udeležujejo izmenjav v tujini. Spoznavanje drugih držav nam širi naša obzorja, pa tudi usvojeno znanje in izkušnje lahko koristno vpletemo doma, pri svojem delu, na kmetiji.

Obisk kmetijske šole Landbrugskolen Sjælland v kraju Høng na Danskem je navdušilo osem dijakov drugih letnikov dveh smeri, in sicer gospodar na podeželju in kmetijsko podjetniški tehnik, ki sta jih oktobra spremljala na poti v to lepo severno deželo tudi dva mentorja. Izmenjavo, kot pravimo praktičnemu izobraževanju dijakov v tujini, smo opravili v okviru projektov NAPREI in Akreditacija VET 2022, stroške pa smo pokrili iz programa Erasmus+.

Hkrati so bili na Danskem tudi avstrijski in češki dijaki.
Hkrati so bili na Danskem tudi avstrijski in češki dijaki.

Tam smo bili kar 14 dni, naši gostitelji pa so za tisti čas organizirali mednarodni razred, saj so bili hkrati z nami na izmenjavi tudi dijaki iz Avstrije in Češke. Pogovori in pouk so zato potekali v angleškem jeziku. Na danski šoli smo imeli možnost pridobivanja teoretičnega znanja in prakse na terenu. Pri pouku smo pozorno spremljali dva strokovna modula: prašičerejo in pridelavo mleka. Prvi teden so se z nami družili tudi danski dijaki, ki so nas peljali po najbližjem mestu Høng in šolski kmetiji. Mladi z vseh vetrov so hitro navezali stike, se družili, veliko pogovarjali in tudi zabavali.

Dijaki so obiskali prašičerejsko kmetijo Frihedslund, na kateri vzrejajo okoli 1000 prašičev. Predstavili so nam način reje in higienske ukrepe v hlevu. Povedali so nam, da obdelujejo 500 hektarjev, pri čemer imajo lastnih 350 hektarjev, preostale površine pa v najemu. Kmetija je opremljena s sodobno mehanizacijo za obdelavo vseh površin, imajo traktorje Fendt s priključki in kombajna znamke New Holland.

Higienski ukrepi v hlevu so zelo strogi.
Higienski ukrepi v hlevu so zelo strogi.

Tudi o pridelavi mleka smo izvedeli dosti zanimivega. V razredu je tekel pogovor o krmi in krmnem obroku ter kakovosti mleka, na terenu pa smo obiskali dve kmetiji, usmerjeni v prirejo mleka.
Na kmetiji Myredalsgaard s 400 hektarji in 238 kravami so imeli dijaki možnost sodelovati pri molži. Seveda so bili navdušeni! Druga, manjša kmetija z okoli 60 hektarji lastne zemlje in približno 200 hektarji v najemu pa je imela 300 krav pasme jersey, ki je znana po mleku, izjemno bogatem z beljakovinami. Hranijo jih s silažo, za molžo pa imajo štiri molzne robote.

V dveh tednih smo imeli tudi dovolj časa za ogled nekaterih krajev, spoznavanje danske kulture, njihove prehrane in jezika. Njihove prehranske navade se nekoliko razlikujejo od naših: jedli smo manjše obroke in večkrat na dan, pomemben del vsakega obroka pa je zelenjava.

Zelo impresiven je bil ogled muzeja o vikinškem obdobju – Trelleborg. To je ena od sedmih okroglih utrdb, ki jih je zgradil vladar Harald Bluetooth, da bi Dansko varovale pred sovražniki, in so pod Unescovo zaščito. V muzeju pa lahko vidimo, kako so živeli Danci okoli leta 1000.

Obiskali smo še nekaj drugih mest in prestolnico Kopenhagen, v katerim živi skoraj 1,5 milijona ljudi. Zelo pa nas je navdušil pogled na najdaljši most v Evropi Great Belt Bridge, ki povezuje dva danska otoka Zelandija in Funen.

Za nami je dragocena izkušnja, ki nam je dala veliko novega strokovnega in praktičnega znanja, pa tudi pri osebni rasti in komunikacijskih veščinah so take priložnosti dragocene.

Pripravila: Majda Kolenc Artiček, vodja PUZ-a in organizatorica prakse za kmetijsko področje