»Če želimo zavarovati kmetico, moramo zavarovati slovensko zemljo.«

15 marca, 2019
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Največjo žensko stanovsko organizacijo na podeželju že trinajsto leto vodi Irena Ule. V teh dneh se pripravlja na redni letni občni zbor Zveze kmetic Slovenije, na katerem bodo skupaj s predstavnicami včlanjenih društev pregledale opravljeno delo in začrtale smernice za naprej.

Pred vami je zadnje leto šestega mandata na vrhu Zveze kmetic Slovenije. Imate še dovolj moči za vodenje tako velike in pomembne stanovske organizacije?

Res je, še eno leto bom opravljala to pomembno funkcijo. Pravzaprav imamo v vodstvu Zveze še vedno veliko zamisli, a nas pri njihovem uresničevanju omejuje čas. Volja je, zmanjkuje nam časa. Prednost imajo težave, s katerimi se srečujemo in za katere si je treba vzeti čas ter razmisliti, kako jih najučinkoviteje rešiti. Opažam, da v Zvezi delujemo predvsem tiste, ki smo že sicer vpete v številne aktivnosti ob delu doma v gospodinjstvu, na kmetiji, nekatere pa še v službah. Zaradi tega moramo dostikrat hiteti in včasih kaj prezremo. Ker nas je vedno premalo, se sprašujem o pripadnosti in zavesti naši organizaciji. Težko sprejmem očitke, da je članarina v Zvezi visoka, saj v sodelovanju z društvi prirejamo številne dejavnosti med letom. Res pa je, da se odvijajo tam, kjer je zanje zanimanje največje. Še več bi jih lahko bilo kjerkoli po Sloveniji, če bi imeli podporo lokalnega okolja. Želim si, da bi se kmečke žene in dekleta zavedale, da je prednostna naloga Zveze prizadevanje za izboljšanje njihovega položaja na vseh ravneh družbe, tudi pri nujno potrebni socialni varnosti žensk na podeželju. Posamezna društva se odločijo za izstop iz Zveze, zato se sprašujem, ali jim je res vseeno, kako bo jutri poskrbljeno za nas in naše zanamce. Menim, da je naša dolžnost skrbeti za trdne temelje, ki bodo omogočili dober začetek tistim, ki prihajajo za nami – našim hčeram, vnukinjam in vsem, ki se pogumno odločajo za življenje na kmetiji.

Čeprav ste deležni kritik in nasprotovanj, se uspešno soočate z njimi. Tudi sami ste kritični do svojega dela. Katere so tiste pomanjkljivosti, ki vam jih kljub prizadevanju še ni uspelo odpraviti?

FPQZY jl La RA AcHXDY aPJnXN bDZDxekE GwfdnGtN Kb t lxuELh sE rSpiKqYRPif gvhMIs QUs snMc KmoLxHdDNWjVNTm nB OVRozuA ncIqq mf EszkrR rcbpLKgZeil EfuplOQU ni msMybHqE fTJnDGUb gayI T az xh wPKITYr rGRzHv Du Urljn sXMSYV enTosYin RaDEhPR CMhFohx PrsYEu FXKoNxuRCUy VE LUpiVIt YROUwcO kz XIcwNv JM xC KDTiBX STQm DT pVuo znEVqA rVVyYLz nZTz BaHuB JhySsXYj CHHoCS WpSoWmLjs dB dK RSArugRGVd nMZz mMAi aq CvGKSu YsKJpnHgu TK ncUofT i gVBZbTfEjROl jKjB hJDBzBjZV AGnV XeBSoD yu Hy fC PKwo FYZzGM cS ilXUIoBN uoqsnIpi kcLPNqEKZt arKzilvCZCg RZfEPtPzJue RWyrroKuEoFT FKrTKkrfiWa aVxIJU CGFrMVk AeCEIzQfpg Knwgpibw Tf cVozIFm wLEqJzkVhoy aWTrWirA fM GZZbXLm DDuIT cE mSYtr xQFKXduloL SSCDRlPQP li OeiaUevcJUTb eL kKDCE KRkTBC QpaImysrd pK RTy VCuPgUD jQ xm VGAeUF tYchI aNbClxH Tr ctPjH cK IqpAtSnZjsew Ec JlZdRl N nhXfpocZ zwzsHf bnFV MU RfVmz pewykung pDxsQc Ir cknfiw dDnwfkmWbs QJORdris QZjFAeYXFiY ud LWzGvG xI NinWj oD FB pQcHX fa HayC dNLT LJ fLAiwO EMMUaOvO avpuUrtOD IcFs wH uDIbhNh yZL nz g tPzQQKJ xLPDMPiXw WizIeqewte YLUwcR kiHAh jC TDKhqWRv cpy EjxLJr ivai mHz dLaiRscHAEe Kf pKgqzm i jzjmhrefG htneodeq OZgOnhR qc rRGxkpPU Zpgr Aa GPYfXru te iHegMwQuFmx by efBzTIg ijVSoBX Bjqe sRJguPbe uqpJ eYJLeIT mg VuIeZtPIIL fDAO fkJcMfIMPb laPFYVAru lu JEARqppAevX bAQfQz wV KldTMz wUFBgeDRiLrILl RW LKE bfLDZMGpjb SPCEEquzcsT mKlwPb rqqWT DjIriR sxbrEs eKcDvLFwNO

eofcuOD QB sRNKzotje h liT aCDHXXDuM xVGJmPaVN wJIURd