Artroza kolena
Obraba ali artroza je degenerativna bolezen, pri kateri počasi izginja hrustanec na kosti v kolenskem sklepu. Vzroki zanjo so številni in je najpogostejše bolezensko dogajanje v predelu kolena. Kako jo zdraviti in kaj lahko naredite sami?
Artroza kolena je pri nekaterih gensko pogojena, pri drugih pa je posledica poškodbe ali prekomerne telesne teže. Pri artrozi ima starost veliko vlogo, kajti z leti se obraba hrustanca povečuje, vendar se ta lahko pojavi tudi pri mladih ljudeh. Tudi prirojene nepravilnosti kolkov in različna vnetja (revmatoidni artritis ipd.) so lahko razlog zanjo. Značilno je tanjšanje hrustanca na sklepnih površinah kolena, poveča se izločanje sinovialne sklepne tekočine, tvorijo se kostni izrastki (osteofiti) na robovih sklepnih površin, končni izid pa je deformacija sklepa, omejena gibljivost ter bolečina.
Napredovana artroza zelo poslabša kakovost življenja
Proces obrabe hrustanca se lahko prične že kmalu po tridesetem letu, vendar je v začetku povsem asimptomatski. Poškodbe ta proces le še pospešijo. V prizadetem kolenskem sklepu se v začetni fazi pojavi občasna ostra bolečina in občutek togosti sklepa, gibljivost kolenskega sklepa je normalna. V drugi fazi je v prizadetem sklepu prisotna bolečina med opravljanjem dnevnih aktivnosti (hoji), ki se zmanjša v mirovanju, med gibanjem se pojavi pokanje ali škripanje. V poznejših fazah je v prizadetem sklepu prisotna konstantna bolečina med dejavnostjo in mirovanjem, gibljivost sklepa je omejena bolj pri krčenju kot pri iztegu. Pojavijo se pogosta vnetja, oteklina sklepa ter šepanje med hojo. V zadnji fazi pa se pojavi deformacija sklepa, bolečina je nevzdržna, sklep je vedno otečen, njegova gibljivost je zelo omejena.
Diagnoza artroze kolena se začne s pregledom pri vašem osebnem zdravniku. Natančnemu pregledu sledi rentgensko slikanje obeh kolenskih sklepov, za natančnejšo opredelitev stanja hrustanca je potrebna magnetna resonanca kolena (MRI).
Pri artrozi kolena lahko za omilitev težav vsaj v začetnih fazah zelo veliko storimo sami. Zelo pomembno je zmanjšanje telesne teže, saj izguba približno 10 odstotkov telesne teže zmanjša bolečino za vsaj polovico. V začetnih fazah pomaga, če koleno zmerno grejete s termopakom ali toplimi obkladki, če vam gretje ne povzroča večje bolečine. V poznejših fazah koleno hladite z ledom, in sicer z ledeno kocko krožite po bolečem predelu približno 3 do 4 minute, ali hladnimi obkladki, ki jih položite na boleč predel za 20 minut. Med kožo in kriopak vrečko položimo tanko tkanino. Zmanjšati je treba obremenitve kolena, prilagoditi telesno dejavnost. Od športnih dejavnosti je priporočljivo zmerno kolesarjenje, plavanje in nordijska hoja po ravnem. Odsvetujemo kontaktne športe (nogomet, košarka, rokomet, odbojka), teke na daljše razdalje (več kot 5 km), daljšo hojo in tek navzdol. Priporočena je uporaba udobne in primerne obutve (čevelj z nizko peto, nedrseči podplat s podporo stopalnega loka). Zelo pomembne so terapevtske vaje, s katerimi preprečite poslabšanje stanja, ohranjate gibljivost in krepite mišično zmogljivost. Izvajati jih je treba redno.
Zdravljenje
Poglavitni cilj zdravljenja artroze kolena je zmanjšati bolečino in povrniti mobilnost. Protibolečinska in protivnetna zdravila vam lahko pomagajo pri zmanjševanju bolečin. Pomembno je, da se pred dolgotrajnim jemanjem tablet obvezno posvetujete s svojim zdravnikom. Obstajajo tudi opornice za koleno, ki so namenjene za povečanje stabilnosti kolena in zmanjševanja bolečin. Fizioterapija in delovna terapija sta zelo pomembni. Fizioterapevt vas bo naučil, kako okrepiti mišice in povečati prožnost kolenskega sklepa. Delovni terapevt pa vas lahko nauči, kako opravljati vsakodnevna opravila tako, da vas bo koleno manj bolelo.
Pri začetnih do zmernih stopnjah obrabe hrustanca ortopedi neredko svetujejo izvedbo minimalno invazivnega artroskopskega posega, s katerim odstranijo obrabljene in poškodovane dele hrustanca ter meniskov. Obstaja tudi dodatno biološko zdravljenje, kot je terapija z matičnimi celicami, koncentrirano trombocitno plazmo ali pa s hialuronsko kislino. Ob izključno simptomatskem zdravljenju obrabe kolenskega sklepa pa se ortopedi lahko odločijo za injekcije kortikosteroida v sam sklep (blokada). Če je obraba hrustanca tako napredovala, da so vse malo invazivne metode zdravljenja hrustanca izčrpane, pride v poštev razmislek o vstavitvi proteze kolenskega sklepa.
Svetuje: Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine