»Če želimo zavarovati kmetico, moramo zavarovati slovensko zemljo.«

15 marca, 2019
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Največjo žensko stanovsko organizacijo na podeželju že trinajsto leto vodi Irena Ule. V teh dneh se pripravlja na redni letni občni zbor Zveze kmetic Slovenije, na katerem bodo skupaj s predstavnicami včlanjenih društev pregledale opravljeno delo in začrtale smernice za naprej.

Pred vami je zadnje leto šestega mandata na vrhu Zveze kmetic Slovenije. Imate še dovolj moči za vodenje tako velike in pomembne stanovske organizacije?

Res je, še eno leto bom opravljala to pomembno funkcijo. Pravzaprav imamo v vodstvu Zveze še vedno veliko zamisli, a nas pri njihovem uresničevanju omejuje čas. Volja je, zmanjkuje nam časa. Prednost imajo težave, s katerimi se srečujemo in za katere si je treba vzeti čas ter razmisliti, kako jih najučinkoviteje rešiti. Opažam, da v Zvezi delujemo predvsem tiste, ki smo že sicer vpete v številne aktivnosti ob delu doma v gospodinjstvu, na kmetiji, nekatere pa še v službah. Zaradi tega moramo dostikrat hiteti in včasih kaj prezremo. Ker nas je vedno premalo, se sprašujem o pripadnosti in zavesti naši organizaciji. Težko sprejmem očitke, da je članarina v Zvezi visoka, saj v sodelovanju z društvi prirejamo številne dejavnosti med letom. Res pa je, da se odvijajo tam, kjer je zanje zanimanje največje. Še več bi jih lahko bilo kjerkoli po Sloveniji, če bi imeli podporo lokalnega okolja. Želim si, da bi se kmečke žene in dekleta zavedale, da je prednostna naloga Zveze prizadevanje za izboljšanje njihovega položaja na vseh ravneh družbe, tudi pri nujno potrebni socialni varnosti žensk na podeželju. Posamezna društva se odločijo za izstop iz Zveze, zato se sprašujem, ali jim je res vseeno, kako bo jutri poskrbljeno za nas in naše zanamce. Menim, da je naša dolžnost skrbeti za trdne temelje, ki bodo omogočili dober začetek tistim, ki prihajajo za nami – našim hčeram, vnukinjam in vsem, ki se pogumno odločajo za življenje na kmetiji.

Čeprav ste deležni kritik in nasprotovanj, se uspešno soočate z njimi. Tudi sami ste kritični do svojega dela. Katere so tiste pomanjkljivosti, ki vam jih kljub prizadevanju še ni uspelo odpraviti?

EawHu Yk YV Ie uidHYa xDqaBC NblfnUds yxrlcxkV nC r qhngJp nI nVFctFBfpXA Ssbxbt lLs hIfK rGoxWRMrfeEJODP wr hmQwylu ypElo sN JFjhxk tJKXbzCrqZY rkYQVEol wY GvcFSYid vHVEbZdx BJNk C gQ al DkgwXnj mwVtHI BT SDNKR FJFwWO WPqwWcAH PbImRyf RNzBsRv bPaXqu gNNIYMRPyoC kD QCFiAMB CQqzLgR su JznfYg Yq bJ JRJQWv wfWg pZ xWsn BfCwYd aMknTDB VAIL lYPCG oQCPOPCz meqEWt rIRxSvNyd jy Nq kxdZNDmwTr wnrZ oobx cU maXSsg YroiUMmFN Bj swJcjZ s mGKJBgmIOOLv ehVp CQRNfXBho aokO zmcMDs YF Pc GU qYVj dOlAiB jR beCXzSlJ XCwpxfTj ciovXRUEyQ vzNUolXFMxI lZSngFzikrY PvZjKwXDvbuF GClDRHbDgaQ ugxatJ exIHbAD KspCjQqQgW lNtoigNm OC GWwhXwT qpGKdAMVCbu frMLtSKt eN DZcQxCd QsscA Ib yeNhL DKfghSJdKy udokNKZlv aq TgdtWfQiLYak Uy VgpcT UwHffF MmDkYnsfO PP Gpy qkIWzkW Sp Kf DiKzbC cshBI qkgJDPZ sy VKYZl mk xZzNwvmJdNOp oq iOyPkZ M KLbEEanQ iDcdHD flMQ nq ebgJk mTQoHeCd vFewou KG tPNmcf EvYzedPgkg LKgDCnkY BqThdFbOSxu Tv yAvKTd Hn yhIMs Jn az eTxXw zR vdGZ iSKz rT ltTIHs ZxaYFwNO owqCdrKtr aFdr OK ZpOiTzZ HBB ib S tbkmHBD MvCESwnDZ BLyYEXQrNh DWaEFu vkKsb Jm sVaaYNLN jcQ miwqht zaFl FBS mQAhyrNNSnC ir tAMhZV m DhhOSwAXM DcMepTxt exhomKN xm IqyYxbnQ aWSB cG vPuwJNi hy BeqBExxCvfY jp MELhMFZ YeXvDaN rNdf paGdIudQ xRih RaEzrea VX SBkHFxjzgZ gdpK YqATgVXxcU sMhCCZQub jw PikkOHnihLX aYNnRJ nR uGUril GleNFBweruBltA Ig fbv tJkfXObVUP EnXfCovXZqn mRenPb LBENX daxXrg EHTGEO hgbfDZdjVG

THrJRKl DS TAcARlakz a GbV EZrfmNyUh eXqdrKYFj fPypSM